Staré elektro v Olomouckém kraji nejlépe třídí v Zábřehu, Lutíně a Mostkovicích

14. 10. 2020

Vysloužilá elektrozařízení v kraji nejlépe třídí obyvatelé Zábřeha, Lutína a Mostkovic. V letošním roce nemohl kvůli epidemiologické situaci proběhnout tradiční ceremoniál vyhlášení vítězům v soutěži O keramické sluchátko, kterou vyhlašuje nezisková společnost ASEKOL ve spolupráci s Olomouckým krajem už podvanácté v historii. Výherci však o odměny nepřišli, v uplynulých dnech je navštívili zástupci vyhlašovatelů, aby jim ceny předali.

V soutěži se hodnotí obce ve třech velikostních skupinách – v kategorii do 1 500 obyvatel uspěly Mostkovice na Prostějovsku, kde lidé v uplynulém roce v přepočtu na jednoho obyvatele odevzdali bezmála 5 kg vysloužilého elektra, v kategorii obcí nad 1 500 obyvatel zvítězil Lutín na Olomoucku, kde hmotnost vysloužilého elektra v přepočtu na občana činila takřka 4 kg. V kategorii obcí s rozšířenou působností skončil na první příčce Zábřeh, kde průměrná hmotnost vysloužilých elektrozařízení dosáhla 3,6 kg na jednoho obyvatele.

V soutěži O keramické sluchátko se hodnotí výtěžnost odevzdaných vysloužilých elektrospotřebičů, mezi které se řadí například počítače, televize, rádia, fotoaparáty, videokamery nebo mobilní telefony. Těch lidé v kraji za rok 2019 vytřídili 1223 tun, což činí v průměru téměř 2 kg na obyvatele. Množství starého elektra, které putovalo k recyklaci, se oproti předcházejícímu období zvýšilo o téměř 17%.

Starostové vítězných obcí Jaroslav Peška (Mostkovice), Jakub Chrást (Lutín) a František John (Zábřeh) obdrželi z rukou regionálního manažera společnosti ASEKOL Zdeňka Kováříka a Aleny Šmídové z odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Olomouckého kraje stylová keramická sluchátka, finanční odměnu ve výši 10.000 korun a další věcné ceny.

Vítězové soutěže O KERAMICKÉ SLUCHÁTKO 2020:

KategorieObec / město /městysVytříděné elektrospotřebiče
Obce do 1 500 obyvatelMostkovice9,4 kg / 1 obyv.
Obce nad 1 500 obyvatelLutín3,3 kg / 1 obyv.
Obce s rozšířenou působnostíZábřeh4,8 kg / 1 obyv.