Hlasujte pro Strom roku 2016. Nově i nefunkčním mobilem

16. 6. 2016

Od středy 15. června můžete v celostátní anketě Strom roku 2016 vybírat strom s nejzajímavějším příběhem. Stane se jím dub, pod nímž sedával Masaryk, borovice připomínající vraždu faráře, kaštan Járy Cimrmana nebo jiný z dvanácti finalistů? Cílem ankety, kterou letos již po patnácté pořádá Nadace Partnerství, není jen upozornit na zelené velikány, ale také získat finance na jejich ošetření či nové výsadby. Vybraného finalistu podpoříte zasláním dárcovské SMS nebo zakoupením a vyplněním hlasovacího archu. Nově je možné hlasovat také odevzdáním starého mobilu do sběrné nádoby kolektivního systému ASEKOL v místě, kde finalista roste. Podrobnosti o anketě jsou dostupné na www.stromroku.cz nebo na www.venujmobil.cz.

Nadace Partnerství letos obdržela 57 návrhů na Strom roku, z nichž odborná porota vybrala dvanáct finalistů. Ti od 15. června ve veřejném hlasování soupeří o odborné arboristické ošetření od firmy Prostrom Bohemia a postup do mezinárodního klání Evropský strom roku 2017. Ale ani ostatní finalisté po skončení ankety neodejdou s prázdnou. „Jedná se o veřejnou sbírku. Peníze, které lidé konkrétnímu stromu pošlou, pak navrhovatelé využijí k výsadbám, péči o strom, úpravě okolí nebo jeho větší propagaci,“ říká koordinátorka ankety Andrea Krůpová z Nadace Partnerství.

A jak podpořit oblíbeného finalistu? Můžete zaslat DMS STROM1-12 (dle čísla přiděleného každému stromu) na číslo 87 777. Cena DMS je 30 Kč, strom obdrží 28,50 Kč. Další možností je sbírat hlasy na zpoplatněné hlasovací archy, které umožňují zapojit do ankety větší množství lidí. Cena jednoho archu je 60 Kč a vejde se na něj 20 podpisů. Hlasovací archy bude možné od 15. června objednat na www.stromroku.cz.

Novinkou letošního ročníku ankety je možnost hlasovat prostřednictvím recyklace použitých mobilů. „V místě, kde finalisté rostou, se nachází sběrné E-boxy společnosti ASEKOL, kde mohou lidé telefony odevzdat. Za každý recyklovaný mobil finalistovi přičteme 20 hlasů,“ vysvětluje Andrea Krůpová a dodává, že se díky recyklaci mobilních součástek nebudou muset zbytečně těžit suroviny a ničit životní prostředí. Jedná se o nefinanční způsob hlasování, ale navrhovatelé, kteří odevzdají nejvyšší počet starých mobilů, získají Cenu ASEKOL v podobě venkovní solární dobíjecí stanice.

Anketa Strom roku potrvá až do 10. října a slavnostní vyhlášení výsledků ankety se uskuteční 20. října u příležitosti Dne stromů.

 

Bližší informace o celostátní anketě Strom roku 2016: www.stromroku.cz

Facebook: http://www.facebook.com/anketastromroku

Bližší informace o recyklaci mobilů: www.venujmobil.cz