Dvě třetiny Čechů doma skladují nebezpečný elektroodpad – správně třídit drobné staré elektro učí osvětová kampaň REDBAG

Dvě třetiny Čechů doma skladují nebezpečný elektroodpad – správně třídit drobné staré elektro učí osvětová kampaň REDBAG

13. 2. 2017

Proč Češi doma hromadí drobné elektrozařízení?

Psycholožka Nela Wurmová na to má jasný názor: „Lidé staré věci doma hromadí spíše z nostalgie. Vytváří si k věcem vztah. Ale neuvědomují si, že věci hromadit v zásuvkách, sklepech a půdách není nutné pro udržení hezkých vzpomínek. Měli by se spíše soustředit na přítomnost. S menším množstvím věcí získáme víc osobní svobody. Třídění je tedy ekologické nejen ve vztahu k přírodě, ale hlavně k vlastnímu zdraví.

Kampaň REDBAG názorně a jednoduše učí recyklovat drobné nefunkční elektro

Hlavní myšlenkou projektu, který ASEKOL pilotně realizoval v roce 2015, je upozornit občany na jednoduchost, ale také nutnost ekologického třídění nefunkčních drobných elektrozařízení – telefony, kuchyňské spotřebiče, elektronické hračky či rádia nebo baterie. Přímo do schránky je občanům doručen balíček s červenou taškou na nefunkční drobné elektro a informační leták s přehledem a adresou nejbližší sběrné nádoby tedy červeného kontejneru.

Na konci roku 2016 osvětová kampaň REDBAG probíhala v dalších 11 městech Česka – Náchod, Polička, Svitavy, Hlinsko, Letohrad, Most, Dobřany, Františkovy Lázně, Chlumec nad Cidlinou, Nové Město nad Metují, Kostelec nad Orlicí.

Doručeno do domácností bylo celkem 41 389 balíčků (červené tašky a informačního letáky), které jednoduše vysvětlují, kam vyhodit staré elektro a baterie. Součástí akce byl i průzkum o stavu starého a nepotřebného elektrozařízení a baterií v českých domácnostech.