Za třídění elektra získal Písek 30 tisíc, peníze pomůžou charitě

9. 10. 2015

Částku 30 tisíc korun získala písecká charita od neziskové společnosti ASEKOL díky vítězství města v rámci třídění drobného elektrozařízení. Město uspělo v soutěži, která proběhla v rámci nedávné akce Prima jede za Vámi.

„Poděkování patří zejména našim občanům, díky kterým jsme uspěli. K dobrým výsledkům ale nepochybně přispěla také systematická práce města v posledních letech a postupné zlepšování podmínek třídění pro obyvatele Písku,“ uvedla starostka Eva Vanžurová.

Šek v pátek na písecké radnici přebrala z rukou starostky Evy Vanžurové a zástupce společnosti ASEKOL Pavla Peroutky ředitelka Oblastní charity Písek Dana Vejšická. „Máme velkou radost, že jsme prostředky získali. Peníze použijeme na pomoc lidem, kteří se ocitli v tíživé životní situaci,“ uvedla Vejšická.

Město uspělo v rámci speciální roadshow Prima jede za Vámi, jejímž partnerem byl celoroční charitativní projekt Koruna za kilo. V Písku se v den konání akce – 28. července – vybralo celkem 557 kg elektrozařízení a za celé období roadshow (od 2. května do 1. srpna 2015) pak občané města nasbírali 4408 kg elektra, což je v porovnání se stejným obdobím minulého roku největší množství vysloužilého elektrozařízení v přepočtu na obyvatele ze všech zúčastněných měst. Kromě Písku bylo do soutěže zapojeno dalších 14 měst z celé republiky, kam roadshow zavítala. V Jihočeském kraji akce proběhla například také v Českých Budějovicích nebo v Táboře.

V současné době je na území  Písku rozmístěno 12 červených kontejnerů společnosti ASEKOL, kam mohou obyvatelé města odevzdat drobné elektrospotřebiče jako jsou mobilní telefony, počítačové myši, klávesnice, notebooky, rádia nebo elektronické hračky. Větší nepotřebná elektrozařízení – mj. televizory nebo počítačové monitory – mohou lidé odevzdávat na sběrné dvory či prodejcům elektra. Sběrných dvorů je občanům Písku k dispozici celkem sedm. Provozovny Portyč, Hradiště a U kompostárny jsou otevřeny dokonce sedm dní v týdnu.

Celorepublikový projekt KORUNA ZA KILO je společná aktivita kolektivního systému pro zpětný odběr elektrozařízení ASEKOL a Národní rady osob se zdravotním postižením ČR (NRZP). Za každý kilogram starého elektra, které lidé od 1. ledna až do konce roku 2015 vhodí do červených kontejnerů, obdrží nadační fond Rovná šance, který spadá pod NRZP, jednu korunu, za kilogram elektra, vysbíraného přímo na náměstích v rámci roadshow Prima jede za Vámi pak rovných deset korun. Projekt si klade za cíl podpořit hendikepované občany při získávání pracovních příležitostí. V loňském roce se prostřednictvím červených kontejnerů v celé republice vybralo okolo 1 milionu kilogramů drobného elektrozařízení. Obdobné množství by se mělo vybrat i letos, což by znamenalo, že by fond získal přes jeden milion korun.