Za starý mobilní telefon můžete vyhrát poukázku na nové knihy

22. 6. 2021

Ojedinělá akce zaměřená na sběr starých mobilních telefonů dnes startuje v Olomouckém kraji. Obyvatelé takřka sedmi desítek obcí v celém regionu mají možnost vyhrát poukázku na nákup knih v hodnotě 1.000 korun a řadu dalších hodnotných cen. Nejúspěšnější knihovny s největším počtem vybraných mobilních telefonů navíc získají finanční prostředky na drobné investice či organizaci akcí pro veřejnost.

„Zapojit se do soutěže nazvané „Odlož mobil v knihovně“ je jednoduché – stačí do označených boxů v knihovně či na úřadě po celém kraji přinést jakýkoliv starý mobilní telefon a označit jej kontaktními údaji. Čím více telefonů zájemci přinesou a označí, tím větší šanci mají vyhrát,“ popsal regionální manažer neziskové společnosti ASEKOL Zdeněk Kovářík.

Kvůli spravedlivému hodnocení je soutěž rozdělena do čtyř velikostních kategorií – do 1000 obyvatel, do 6000 obyvatel, nad 6000 obyvatel a statutární města. Nejúspěšnější knihovny s největším počtem vybraných mobilních telefonů mohou získat až 10.000 korun. Finanční odměny v celkové výši 30.000 korun do soutěže věnoval Olomoucký kraj.

„V domácnostech po celém kraji podle odhadů leží statisíce starých, často nefunkčních mobilů. Velice často se s nimi lidé nechtějí rozloučit například z nostalgie. Přitom tyto staré přístroje mohou být zrecyklovány a mohou tím být ušetřeny primární zdroje zdroje např. z těžby vzácných kovů v afrických pralesech. Věřím, že lidé prohledají šuplíky, a přinesou telefony třeba ve chvíli, kdy si půjdou půjčit dobrou detektivku na dovolenou,“ popsal radní Olomouckého kraje pro oblast životního prostředí, odpadů a zemědělství Martin Šmída (PirSTAN).

Odlož mobil v knihovně je společný projekt kraje a kolektivního systému ASEKOL, nad akcí převzala záštitu místopředsedkyně Senátu Parlamentu České republiky a krajská zastupitelka Jitka Seitlová (Spojenci – KpOK), která věnovala poukázky na nákup knih ceny pro výherce z řad čtenářů. „V malých obcích jsou knihovny často jediným místem sociálního kontaktu. Přišlo nám proto logické právě v dnešní době oslovit čtenáře a požádat je o zapojení do této prospěšné aktivity,“ doplnila Seitlová.

Přístroje mohou zájemci odevzdávat až do konce září letošního roku na více než 150 sběrných místech po celém kraji. V říjnu proběhne vyhodnocení a předání ocenění. Průběžně aktualizovaný seznam zapojených knihoven včetně podrobnějších informací a pravidel naleznou zájemci na webu www.odlozmobil.cz. Umístění červených kontejnerů ve vašem okolí najdete na www.cervenekontejnery.cz.


zdroj: TV Morava