Za starý mobilní telefon můžete vyhrát poukázku na nové knihy

Za starý mobilní telefon můžete vyhrát poukázku na nové knihy

22. 6. 2021

Ojedinělá akce zaměřená na sběr starých mobilních telefonů dnes startuje v Olomouckém kraji. Obyvatelé takřka sedmi desítek obcí v celém regionu mají možnost vyhrát poukázku na nákup knih v hodnotě 1.000 korun a řadu dalších hodnotných cen. Nejúspěšnější knihovny s největším počtem vybraných mobilních telefonů navíc získají finanční prostředky na drobné investice či organizaci akcí pro veřejnost.

„Zapojit se do soutěže nazvané „Odlož mobil v knihovně“ je jednoduché – stačí do označených boxů v knihovně či na úřadě po celém kraji přinést jakýkoliv starý mobilní telefon a označit jej kontaktními údaji. Čím více telefonů zájemci přinesou a označí, tím větší šanci mají vyhrát,“ popsal regionální manažer neziskové společnosti ASEKOL Zdeněk Kovářík.

Kvůli spravedlivému hodnocení je soutěž rozdělena do čtyř velikostních kategorií – do 1000 obyvatel, do 6000 obyvatel, nad 6000 obyvatel a statutární města. Nejúspěšnější knihovny s největším počtem vybraných mobilních telefonů mohou získat až 10.000 korun. Finanční odměny v celkové výši 30.000 korun do soutěže věnoval Olomoucký kraj.

„V domácnostech po celém kraji podle odhadů leží statisíce starých, často nefunkčních mobilů. Velice často se s nimi lidé nechtějí rozloučit například z nostalgie. Přitom tyto staré přístroje mohou být zrecyklovány a mohou tím být ušetřeny primární zdroje zdroje např. z těžby vzácných kovů v afrických pralesech. Věřím, že lidé prohledají šuplíky, a přinesou telefony třeba ve chvíli, kdy si půjdou půjčit dobrou detektivku na dovolenou,“ popsal radní Olomouckého kraje pro oblast životního prostředí, odpadů a zemědělství Martin Šmída (PirSTAN).

Odlož mobil v knihovně je společný projekt kraje a kolektivního systému ASEKOL, nad akcí převzala záštitu místopředsedkyně Senátu Parlamentu České republiky a krajská zastupitelka Jitka Seitlová (Spojenci – KpOK), která věnovala poukázky na nákup knih ceny pro výherce z řad čtenářů. „V malých obcích jsou knihovny často jediným místem sociálního kontaktu. Přišlo nám proto logické právě v dnešní době oslovit čtenáře a požádat je o zapojení do této prospěšné aktivity,“ doplnila Seitlová.

Přístroje mohou zájemci odevzdávat až do konce září letošního roku na více než 150 sběrných místech po celém kraji. V říjnu proběhne vyhodnocení a předání ocenění. Průběžně aktualizovaný seznam zapojených knihoven včetně podrobnějších informací a pravidel naleznou zájemci na webu www.odlozmobil.cz. Umístění červených kontejnerů ve vašem okolí najdete na www.cervenekontejnery.cz.


zdroj: TV Morava