Z muzea blíže k lidem: fotosoutěž MŮJ SVĚT na Horním náměstí

1. 4. 2021

Od svého založení v roce 2007 provázela každý ročník fotosoutěže MŮJ SVĚT slavnostní vernisáž vítězných snímků. Zpočátku probíhala ve skromnějších podmínkách v různých prostorách Charity Opava, od roku 2013 se přestěhovala do honosné Historické výstavní budovy Slezského zemského muzea v Opavě. Letos se z důvodu epidemiologických opatření přestěhovala do venkovních prostor na Horním náměstí v Opavě, kde bude k vidění až dokonce dubna.

Vernisáž loňského ročníku fotosoutěže jsme ještě před vyhlášením prvního nouzového stavu stihli uskutečnit, letos ovšem jakékoli shromažďování neumožňují opatření pokračující epidemiologické krize. Tradice vernisáží ale nebude přerušena, především díky vstřícnosti Slezského zemského muzea. Od pondělí 29. března jsou totiž nejlepší snímky 13. ročníku fotosoutěže, jejichž autory jsou již tradičně zaměstnanci, dobrovolníci a klienti Charit celé České republiky, k vidění na venkovních panelech na Horním náměstí v Opavě.

Komorního slavnostního otevření výstavy se zúčastnili ředitelka Slezského zemského muzea v Opava Jana Horáková a ředitel Charity Opava. Odbornou komisi, která každoročně vybírá z došlých fotografií ty nejlepší, zastupoval Jiří Siostrzonek z Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity. Ten zastupoval své další dva kolegy – patrona soutěže a světoznámého fotografa Jindřicha Štreita a Zdenka Kováříka ze společnosti ASEKOL, která je partnerem jedné ze tří soutěžních kategorií. 

Výstava třiceti oceněných snímků, v nichž je kromě jiného zachycen poslední těžký rok očima lidí z první linie, bude na venkovních panelech na Horním náměstí vystavena do konce dubna. Pak se na prázdniny přesune na zámek v Raduni a následně bude k vidění například v Českých Budějovicích či Žďáře nad Sázavou.