Rekordní rok 2016! Češi odevzdali téměř 20 000 tun vysloužilých elektrozařízení

Rekordní rok 2016! Češi odevzdali téměř 20 000 tun vysloužilých elektrozařízení

22. 2. 2017

Přesně 19 554 tun. Tolik nejčastěji starých mikrovlnek, mobilů, rychlovarných konvic, přímotopů, meteostanic nebo set-top boxů se v loňském roce vybralo napříč republikou. Tento recyklační úspěch se podařil především díky 2 877 červeným kontejnerům.

Jak vyplývá ze statistik společnosti ASEKOL, nejvíce vysloužilých elektrozařízení odevzdali v uplynulém roce již tradičně obyvatelé Středočeského kraje, a to 2 636 tun, což je o 445 tun více než v roce 2015. Pokud však vezmeme v potaz přepočet na obyvatele, pak pomyslné prvenství v rámci e-recyklace získává Pardubický kraj. Na jednoho obyvatele se vysbírá 2,34 kg. Nejaktivnějšími třídiči, a tedy „skokany roku“ ve sběru elektrozařízení jsou obyvatelé Karlovarského kraje. Zatímco v roce 2015 každý z nich do červeného kontejneru vhodil 1,5 kg elektrozařízení, v roce 2016 to byly již téměř 2 kilogramy (1,93 kg).

Největší rezervy v třídění vysloužilé elektroniky naopak mají v Ústeckém kraji, kde se podařilo za loňský rok vytřídit v průměru pouze 1,44 kg na osobu. Nejnižší zaznamenaný nárůst pak statistiky neziskové společnosti ASEKOL zaznamenaly v Jihomoravském kraji. V roce 2016 se na osobu vybralo pouze o 20 g více než v roce předešlém – to odpovídá přibližně váze jedné tužkové baterie.

„Recyklace vysloužilých elektrozařízení prostřednictvím červených kontejnerů neustále roste. V roce 2016 je využilo o téměř 20 procent víc obyvatel Česka než v roce předchozím. Aktuálně tak aktivně třídí 81 % domácností – většinou minimálně dvakrát ročně, v návaznosti na pravidelné vyklízení starých věcí. Počítá se do toho samozřejmě i recyklace starých baterií, které zatím často stále ještě nesprávně končí v běžném odpadkovém koši,“ vysvětluje Martina Martinková, tisková mluvčí společnosti ASEKOL.

Z průzkumu veřejného mínění pro neziskovou organizaci ASEKOL taky vyplynulo, že 90 % českých domácností dobře zná koncept a fungování červených kontejnerů. Toto povědomí ale ještě není zárukou toho, že domácnosti drobné elektrospotřebiče skutečně třídí. Dvě třetiny dotazovaných domácností totiž přiznává, že její členové mají stále ve svých šuplících a krabicích zastrčených hluboko ve skříni své (elektro)kostlivce. Nejčastěji se jedná o nefunkční nebo staré mobilní telefony, rozbité fény, žehličky, příslušenství ke stolním počítačům v podobě myší a klávesnic, starší modely přehrávačů apod.

Dle odborných odhadů ASEKOL ale Češi stále odevzdají k recyklaci pouze přibližně 25 % drobné elektroniky. Tradičně nejaktivnější období z hlediska e-recyklace bývá u nás období vánočních svátků. V červených kontejnerech končí vysloužilé mobilní telefony, elektrické kartáčky na zuby, nefunkční holicí a depilační strojky, případně staré elektronické hračky. Za vysloužilou drobnou elektroniku určenou do červených kontejnerů se považují zařízení do velikosti 40 × 50 cm. Naopak velké spotřebiče a žárovky je vhodné dovést do sběrného dvora, protože vyžadují speciální zacházení. Vše o červených kontejnerech je přehledně uvedeno a dostupné 24 hodin denně na www.cervenekontejnery.cz.