Projekt Koruna za kilo startuje

3. 3. 2015

Se začátkem března startuje projekt KORUNA ZA KILO – společná aktivita kolektivního systému pro zpětný odběr elektroodpadu ASEKOL a Národní rady osob se zdravotním postižením ČR (NRZP). Za každý kilogram starého elektra, které lidé od 1. března až do konce roku 2015 vhodí do červených kontejnerů, obdrží nadační fond Rovná šance, který spadá pod NRZP, jednu korunu. Projekt si klade za cíl podpořit hendikepované občany při získávání pracovních příležitostí.

„Jednorázové finanční příspěvky v tomto případě neplní svůj účel, zato rekvalifikace a stálé zaměstnání mají pro běžný život hendikepovaných a jejich zařazení do společnosti daleko větší význam,“ říká Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR. Zjednodušeně řečeno – každý, kdo letos vhodí starý telefon, fén nebo třeba toustovač do jednoho z 2 123 červených kontejnerů po celém Česku, pomůže hendikepovaným najít práci. V loňském roce se za stejné období vybralo z červených kontejnerů celkem 1 000 000 kilogramů elektroodpadu, letos se očekává podobný výsledek. Znamená to, že by nadační fond mohl získat třeba i milion korun.

„Nadačnímu fondu Rovná šance jsme se rozhodli pomoci tímto způsobem i proto, že v rámci zpracování elektroodpadu úzce spolupracujeme s několika chráněnými dílnami v Česku a víme, jak je pro hendikepované spoluobčany obtížné najít si práci,“ vysvětluje Martina Ďaďová, ředitelka marketingového oddělení kolektivního systému ASEKOL, který červené kontejnery provozuje.

Projekt Koruna za kilo bude sbírat peníze pro postižené až do konce roku, od května do září se ale lidem po celé republice připomene ve zvlášť zajímavém kontextu. V rámci roadshow Prima jede za vámi, jejímž partnerem se pro letošek stal právě ASEKOL, budou lidé v patnácti městech po celé ČR soutěžit ve sběru elektra přímo během zábavního programu, který bude živé přenosy zpráv TV Prima z regionů doplňovat. Elektro, které lidé vhodí do velké makety červeného kontejneru během těchto akcí pod širým nebem, přinese nadačnímu fondu Rovná šance rovnou desetikorunu za každý kilogram, nejpilnější sběrač navíc vyhraje chytrý telefon. „Maketa kontejneru bude umístěná na váze, a budeme tedy moct přesně určit, kdo přinese v časovém intervalu, kdy se bude soutěžit, nejvíc elektra. Kromě nejpilnějšího sběrače vyhodnotíme i toho, kdo přinese nejzajímavější starý elektrospotřebič,“ přibližuje Martina Ďaďová princip soutěže, na kterou se budou moct návštěvníci „primácké“ roadshow těšit.