Graffiti kontejnery zkrášlí ulice a poslouží dobré věci

28. 8. 2019

Společnost ASEKOL zabývající se sběrem vysloužilého elektra se rozhodla spojit osvětu s uměním a pod hlavičkou projektu „Umění třídit“ umístí koncem prázdnin v krajských městech červené kontejnery obohacené o graffiti design. Na uměleckých a zároveň funkční instalacích zpodobnili výtvarníci a sprejeři pod vedením Nikoly (Khomy) Vavrouse daná města a jejich dominanty. Vznikly tak například futuristické malůvky elektrospotřebičů, které přebírají vládu nad zemí, komiksové ztvárnění Svaté Trojice nebo karikatura šéfkuchaře Přemka Forejta.

 

Neziskově hospodařící společnost ASEKOL, která je provozovatelem nejhustší veřejně dostupné sítě sběrných míst, se rozhodla projektem Umění třídit vypořádat hned s několika problémy. “Chtěli jsme netradičně upozornit na potřebu třídit vysloužilé elektro a zároveň naše kontejnery ochránit před vandaly,“ vysvětluje Karel Krejsa, ředitel systému ASEKOL a dodává: “Uvědomujeme si svou přítomnost ve veřejném prostoru, která nemusí být vždy vnímána pozitivně, a proto jsme se rozhodli propojit účel s uměním, tedy zachovat dostupnost červených kontejnerů a přizpůsobit je místu, kde se nacházejí. S ohledem na zkušenosti ze zahraničí funguje street art velmi dobře i jako preventivní prvek proti vandalům, což jsme si mohli ověřit již na prototypu, který byl umístěn v Pardubicích v minulém roce.”

O návrhy a realizaci maleb se postarali přední čeští výtvarníci a streetartoví umělci, které vedl Nikola (Khoma) Vavrous. Ten se streetartu věnuje více než dvanáct let a jeho díla jsou  k vidění například v podchodech v Karviné, na vozech ostravské společnosti OZO nebo na šedesátimetrové zdi v Chýni. „Když mě oslovili z ASEKOLu, jestli bych nezkusil namalovat kontejner, nadchla mě představa vymyslet design spojující dané město a staré elektro. Z jednoho prototypu se najednou stal rozsahlý art projekt, který nám s týmem zabral měsíce příprav. Týmová synergie fungovala skvěle v přípravách i na místě s barvami v ruce. Věřím, že díla veřejnost zaujmou,“ vysvětluje Nikola (Khoma) Vavrous. 

Na výtvarných návrzích a realizaci se kromě Khomy podílel i Dalibor (MAX) Krch, Ivan (Yvans) Svárovský, Michal (Prorok) Filák, Jan Gruml (Slakinglizard), Nelli Plevová (VANELLI) a Oto Vehovský (Phormel). Umělci se po vytvoření návrhů na několik dní sešli v Roudnici nad Labem ve společnosti Meva, kde se červené kontejnery vyrábějí a repasují. Jednotlivé nástřiky trvaly necelé dva týdny a malby byly doplněny i o antigraffiti nátěr, pro který se společnost ASEKOL rozhodla především z úcty k uměleckým dílům, ve které se kontejnery proměnily. 

Po umístění kontejnerů, které bude probíhat v druhé půlce srpna, spustí ASEKOL hlasovací soutěž o nejoblíbenější kontejner. V  soutěži budou moci obyvatelé celé České republiky vyhrát pro své město finanční dar ve výši 100 000,- Kč, který by měl být následně použit na environmentální nebo CSR aktivity v dané lokalitě. Všichni soutěžící si navíc každý týden zahrají o hodnotné ceny. „Obce a města každý rok motivujeme v rámci soutěže Aktivní obec k osvětě a informování občanů o nutnosti sběru vysloužilého elektra, kdy obce a města s největším množstvím vysbíraného elektra na osobu odměňujeme. Věříme, že originálně pomalované kontejnery v rámci projektu Umění třídit osvětě ještě více pomohou a také nás přiblíží občanům daných měst,“ konstatuje Daniel Šafář, ředitel marketingového oddělení ASEKOLu. Soutěž, ve které mohou vyhrát města i jednotlivci bude spuštěna 2. září 2019 na webových stránkách www.umenitridit.cz, kde se můžete o projektu dozvědět více.