DOPORUČUJEME!

20. 7. 2015

Pokaždé, když si chce rodina pořídit novou užší a větší televizi, školy vybavit učebny novými a modernějšími počítači či dospívající vymění starý telefon za chytřejší verzi, vzniká další a další elektroodpad. Každoročně se vyprodukuje více než 40 miliónů tun a jen malé procento z tak obrovského objemu se ekologicky recykluje s ohledem na životní prostředí.

Přitom mnoho z těchto komodit má stále hodnotu. Některé proto, že jsou stále funkční, další z toho důvodu, že obsahují materiály, které mohou být recyklovány a následovně opětovně použity. Proto tyto komodity putují přes oceán do rozvojových zemí, jako je například Ghana, kde na ně čeká velmi hustá síť překupníků, prodejců, opravářů a bazarových prodavačů, kteří zkontrolují funkčnost zboží a zařadí jej do místí ekonomiky.

Komodity, které jsou po příjezdu shledány jako nefunkční či nebezpečné, skončí na místních skládkách. Významná část elektroodpadu v Ghaně je převezena do Agbogbloshie na předměstí jménem Accra, kde ho muži a děti rozebírají a získávají měď, jiné drahé kovy a další hodnotné materiály. Při tomto procesu jsou používány metody, které škodí jak zdraví, tak i životnímu prostředí. Tyto komodity budou poté opětovně zaslány do vyspělých zemí. Jaké mají tyto činnosti následky a mnohem více se dozvíte v článku, která naleznete ZDE.