Česká fotovoltaická asociace usiluje o maximální výši investiční dotace na výstavbu střešních fotovoltaických systémů

5. 8. 2015

Česká fotovoltaické asociace (ČFA) navrhuje až 60% výši investiční dotace pro nejmenší energetické fotovoltaické instalace v rámci programu Nová zelená úsporám 2016 (NZÚ).

Společnost ASEKOL Solar je partnerem České fotovoltaické asociace.

ČFA podporuje zavádění malých, výkonově optimalizovaných energetických fotovoltaických systémů na střechy rodinných domů. Tyto malé optimalizované systémy jsou bohužel v porovnání s většími instalacemi cenově znevýhodněné (je třeba zachovat stejné prvky řízení, bezpečnosti a účinnosti při malém počtu panelů). Uvítali jsme proto rozhodnutí ministra Richarda Brabce zavést již od roku 2016 podporu fotovoltaické čisté energie do státního programu NZÚ. Pro ty úplně nejmenší střešní elektrárny navrhujeme investiční dotaci až do výše 60 %.

Ministerstvo životního prostředí připravuje již delší dobu kapitolu do státního programu Nová zelená úsporám 2016, která vedle již existující podpory solárních termických systémů na ohřev TUV a podporu vytápění podpoří i fotovoltaickou část. „Je správné, že po přerušení dotačního financování, které zcela ustalo v roce 2013, stát začne s podporou moderních fotovoltaických technologií, omezených výkonem do 10 kWp – a to jen pro střešní instalace, kde měly být správně solární elektrárny od počátku, místo aby rostly převážně na zelených plochách a polích,“ říká výkonný ředitel ČFA Petr Maule a dodává: “Trvalo to poměrně dlouho, ale jsem tomu rád, že skončilo nerovné postavení malé fotovoltaiky vůči všem ostatním moderním technologiím, jako jsou tepelná čerpadla, solárně-termické systémy a zateplení. Tyto byly podporovány dotacemi po celou dobu dotací od NZÚ, a to i za cenu, že nebyly stejně efektivní jako zlevňující se fotovoltaické technologie. Fotovoltaické instalace naproti tomu mohou alternativně jak vyrábět elektřinu, tak se dají operativně využít i pro tvorbu a výrobu tepla.”

Detaily k výši dotace, počátku a podmínkách podpory pro fotovoltaické systémy se dozvíte na 8. ročníku Fotovoltaického Fóra a 5. ročníku Energetické konference, které se budou konat 24.–25. 11. 2015 v Praze v kongresovém centru hotelu STEP. Bližší informace naleznete na stránkách www.cefas.cz nebo přímo na stránkách konference www.ffcr.cz

Česká fotovoltaická asociace, o. s. Sídlo: Karolíny Světlé 20, 323 00 Plzeň Kancelář: Částkova 74, 326 00 Plzeň IČ: 26555581                                    

Registrace: 10. 6. 2009 Tel.: +420 373 341 284 E-mail: [email protected] www.cefas.cz