ASEKOL je partnerem projektu Opravme Česko

29. 8. 2018

Nevyhazovat zbytečně výrobky, které jdou ještě opravit, neopravitelné výrobky recyklovat a tím šetřit životní prostředí. To jsou ve stručnosti cíle projektu Opravme Česko, do kterého se přidává stále více významných hráčů na českém i evropském trhu.

Za projektem stojí společnost Opravárna, aktuálně největší síť drobných opravářů i odborných servisů v Česku. „Začali jsme s webem, který jednoduše spojuje zákazníky s opraváři. Díky němu jsme dnes schopní najít opraváře na cokoliv opravitelného. Momentálně je opravitelnost na našem webu díky lepšímu cílení a široké síti necelých 60 %. A to nám nestačí. Takže chceme motivovat výrobce, zejména české a evropské, aby vyráběli kvalitně. Bude to jejich konkurenční výhoda na trhu. Stejně tak chceme pracovat s prodejci, aby měli v sortimentu výhradně kvalitní značky s vysokou opravitelností. Jejích zákazníci se k nim budou rádi vracet a tak o zisk dle našeho názoru v dlouhodobějším horizontu nepřijdou,“ tvrdí zakladatel portálu Opravárna a projektu Opravme Česko Jan Charvát.

Díky partnerství se společností ASEKOL, zabývající se zpětným odběrem elektronických výrobků, budou také autoři projektu společně usilovat o to, aby vysloužilé výrobky neskončily na skládce, ale na recyklačních linkách. „Spousta zákazníků si nechává staré elektrospotřebiče doma pro případ, že by ty nové předčasně dosloužily. Ačkoli jsme za loňský rok vysbírali více než 19 000 tun vysloužilých elektrospotřebičů, víme, že především staré drobné elektro zůstává často v českých domácnostech nevyužité. Správnou recyklací  je přitom možné jednotlivé materiály využít znovu, tímto způsobem lze vrátit do oběhu až 95 % materiálů“, říká Dana Duchečková, mluvčí společnosti ASEKOL. „I proto jsme se rozhodli spojit s projektem Opravme Česko, neboť je důležité informovat, jak správně třídit vysloužilé elektrospotřebiče, pokud již oprava není možná,“ dodává Dana Duchečková.