ASEKOL daroval solární stanici, má sloužit místním i turistům

21. 4. 2017

Dnes v odpoledních hodinách proběhlo slavnostní předání venkovní solární stanice pro nabíjení mobilních telefonů v Horním Bradle na Chrudimsku. Solární dobíjecí stanici získala obec Lipka u Horního Bradla jako odměnu v anketě Strom roku 2016 za nejvyšší počet sesbíraných mobilních telefonů určených k recyklaci.

Cenu dnes předali zástupci společnosti ASEKOL a Nadace Partnerství, která anketu každoročně pořádá, za účasti starosty obce, místních obyvatel a žáků základní školy.

Anketa Strom roku 2016 ve spolupráci se společností ASEKOL podpořila myšlenku recyklace vyřazených elektrozařízení. Hlasující v anketě mohli sbírat použité mobilní telefony a následně je poslat společnosti k dalšímu zpracování. Za každý takto odevzdaný mobil získal finálový strom 20 hlasů navíc. Celkem se jich podařilo předat k recyklaci více než 6 tisíc. Pro samotnou vítězku soutěže – Lípu na Lipce – se nasbíralo téměř 1700 mobilů. „Velmi mile nás překvapila obrovská podpora místních a jejich osobní zapojení. Proto věříme, že solární nabíjecí stanici v obci využijí jako další komunitní místo. Solárním systémem ASEKOL podporuje obnovitelnost zdrojů, stejně jako v případě recyklace elektrozařízení,“ říká Martina Martinková ze společnosti ASEKOL.

„Díky recyklaci těchto mobilů nebude potřeba těžit tolik nerostných surovin, ušetří se tisíce litrů vody, sníží se spotřeba energie i další produkce odpadů,“ vysvětluje Andrea Krůpová, koordinátorka ankety Strom roku.